Wyprawa do Indii


Druga wyprawa do Indii w tym samym roku, ale zupełnie inna.

Byłam rodzinnie, i sprawdziło się powiedzenie, że albo ktoś kocha Indie albo znienawidzi. Ja wciąż kocham. Indie to kraj, który zwykle wzbudza emocje. Ale dziś piszę, co mają Indie z moją joga, no oprócz tego, że joga pochodzi z Indii. Joga daje mi ogromną siłę, pewność że sobie poradzę. Wiosenna podróż była taka, poleciałm sama i teraz też ta podróż była taka. Z jedenej strony fajnie ktoś ze mną pojedzie, to czasem pomaga, ale z drugiej strony, to moja córka, która pierwszy raz tam poleciała. No i wiele ją tam zaskoczyło, jak wielu z nas, którzy pierwszy raz zawitają tam. Ja jednak pełna wiary, że sobie poradzę, i że są tam życzliwi ludzie, którzy mi pomogą.

No więc joga może też nas zmienić jako ludzi - możemy stać się bardziej otwarci, życzliwi i pełni wiary, że sobie z trudmnościami poradzimy. Ćwiczenia cielesne mogą dodać nam siły w sensie psychicznym. Wytrwałości i spokoju, który jest niezbędny, by trwać w asanie, czasem dla nas trudnej pozycji, też nas uczy. Od pierwszej podróży obserwuję tam ludzi, i wciąż mnie uczą pokory. Droga przede mną daleka. Ale nie znaczy że nie osiągalna. Plany są też na kolejne podróże, w przyszłym roku, może już też w towarzystwie innych osób, które chcą poznać ten niesamowity kraj. Choć plan wciąż w ten sam kierunek - Kerala, to może już ciut do poszerzenia. Zobaczymy. Ostatnia podróż dużo mnie nauczyła, trudności wzmacniają. Na pewno znowu bogatsza o kolejne doświadczenia, bycia odpowiedzialnym za drugiego człowieka, który w jakimś sensie od Ciebie jest zależny.

Zapraszam do galerii zdjęć




Podróż do Indii - Kerala


Moja druga wyprawa do Indii to zupełnie inna historia niż ta pierwsza.

Wyjazd do Indii już od jakiegoś czasu "chodził mi po głowie", ale był trochę poszukiwań z kim i jak i właściwie to gdzie. Dopiero, jak kilka okoliczności, jakoś się splotło, wiedziałam gdzie, z kim no i krok po kroku jak. Poleciałam tym razem do Indii, ale na samo południe do Kareli, i sama. Te dwie wytyczne sprawiły, że mój pobyt był zupełnie inny. Ten pobyt to przede wszystkim ludzie, których poznałam - mili, życzliwi, troskliwi. Tydzień spędziłam w ośrodku Ayrvedy, zaopiekowana przez personel. Resztę czasu poświeciłam na poznanie tego przepięknego regionu. Kto mnie zna wie, że jedną z moich pasji jest herbata, więc spełniłam jedno z marzeń oglądając pola herbaciane, właściwie kontemplując to miejsce. Podróżuję też smakując to, co dany kraj oferuje i mnie jako wegetariance Indie mają do zaoferowania całą paletę smaków. Nie mówiąc o zapachach. Ale to nie mój blog podróżniczy, ale moja strona poświęcona jodze.

Czym jest dla mnie joga wyjaśnię. Pojechałam sama do kraju, który często kojarzy się z niebezpieczeństwem chorób. I zabrałam matę z jasnym przesłaniem, jeśli codziennie będę praktykować jogę, będę zdrowa. I tak też zrobiłam codziennie raniutko przed totalnym upałem, czyli jak było tylko 28 stopni, wyjmowałam matę i praktykowałam asany. Wcześniej medytacja, pranajama. I tak codziennie. Joga daje nam wiele zdrowia, nie tylko w kontekście fizycznym, ale i psychicznym. Regularna praktyka daje nam możliwość nabrania zaufania do siebie i świata. Daje nam zdrowie w postaci siły, elastyczności - siły, jak trzeba mierzyć się z przeciwnościami losu, elastyczności, jak przychodzą zmienne i należy się do nich dopasować. A Indie tym razem pokazały mi jak ważny jest człowiek, niezależnie od tego, ile ma.



img_aktualnosci


Warsztat Joga Akademicka z profesorem Szopą w Gdańsku



Po raz kolejny brałam udział w warsztatach jogi akademickiej w Gdańsku. Pobyt dwudniowy tam bardzo dużo mi daje. Praca intensywna na macie w postaci asan, czas na sesję relaksacyjną oraz wykład. W tym roku tematem przewodnim był pozytywny wpływ jogi na człowieka w sytuacjach stresujących, jakim była na pewno pandemia. Profesor bada nie tylko wpływ na nasze ciało, na to jak funkcjonują nasze mięśnie i narządy. Bada jak sesja jogi, pranajama, ćwiczenia koncentracji i wizualizacji pozytywnie wpływają na nasz umysł, na naszą psychikę.

Badania dowodzą, że joga wpływa pozytywnie na naszą postawę ciała, poprawiają się testy wysiłkowe, np. z funkcjonowaniem naszego układu krążenia i oddechowego. Wzmacnia się poczucie pozytywnego obrazu samego siebie, poczucie sprawczości, co za tym idzie, radzenie sobie w sytuacjach stresowych. Regularna praktyka jogi wpływa pozytywnie na nasz organizm jako całość - układ ruchowy, narządy oraz psychika i świadomość.




Międzynarodowy Konwent Jogi



Kolejne szkolenie warsztat za mną. Wyjazd do Warszawy i spotkanie na macie z innymi uczestnikami bardzo dobrze wspominam. Przede wszystkim pojechałam tam aby spotkać się i nauczyć czegoś od Jaki Nett. To osoba zajmująca się na co dzień jogą i promująca bardzo swój autorski program ćwiczeń dna miednicy, zwany mętodą głebokiego odczuwania. To zestaw ćwiczeń, asan wzmacniających i rozciągających mięśnie głebokie odpowiedzialne za nietrzymanie moczu.




Indie



Mój pobyt w Indiach to coś na co długo czekałam. Bardzo chciałam zobaczyć kraj, w którym narodziła się joga. Nabrałam już trochę dystansu do tego wyjazdu, ale dalej nie mogę w kilku słowach powiedzieć jak było albo jakie są Indie. To kraj ogromnych kontrastów podobno. Choć dla mnie to miejsce, gdzie ogromna ilość ludzi żyje przede wszystkimw w ubóstwie. I bieda dla mnie dziś ma już inny wymiar. To kraj który pokaz mi co znaczy luksus posiadania domu, możliwości pracy i jedzenia o stałych porach. Tam jest to często przywilej.

Co ta wizyta dała mi w kontekście Jogi. Dalej to zadowolenie które jest kiedy praktykuję jogę. Tą radość, którą mam jak inni na moich zajęciach chcą się nią zajmować. Mają swój kawałek maty i ciężko pracują dla własnego zdrowia, lepszego samopoczucia i zmiany w patrzeniu na świat. Odkrywamy co dzień swoje ograniczenia, ale i co dzień pracujemy nad tym, co możemy zrobić i zmienić. W końcu akceptujemy to, co mamy, ale i to czego nam brak. Akceptacja to chyba to czego mogę nauczyć się od Hindusów. Ich zgoda na to, co jest. Nie narzekanie i szukanie winnych, ale poprostu akceptacja.




Warsztat w Wiśle



Właśnie wróciłam z weekendu w Wiśle. Weekendu z jogą oczywiście, więc dziś coś o pracy mojej na macie. Co mi daje praca na macie - fantastyczną pracę z ciałem, nic wcześniej nie poruszyło moich mięśni tak dogłębnie, ale i tak subtelnie, jak praktyka jogi. Tak było i tym razem, choć grupa bardzo zróżnicowana, nie przeszkadzało mi to w moich "doznaniach" na macie. Bo taka jest joga, niby pracujesz w grupie, a jednak bardzo indywidualnie sama na swojej macie. Porównujesz się nie z kimś obok, tylko sama z sobą. Zagłbiasz się i wciąż pogłębiasz to, co jeszcze można zrobić ze swoim ciałem.

No i chwila oddechu. Jogiczny oddech jest jak szklanka wody w upalny dzień. Odżywczy, upragniony. W końcu kładziesz się swojej macie i skupiasz się tylko i wyłącznie na swoim oddechu. Miarowym, spokojnym, relaksującym. Rozluźnienie mięśni, napiętej twarzy, uspokojenie myśli i otwarcie się na to, co często nieosiągalne.

JOGA to fantastyczna praca i niezastąpiony relaks - medytacja w ruchu i w spokojnym oddechu.




CV



Z zawodu jestem nauczycielką wychowania fizycznego ze spacjalizacją z gimnastyki korekcyjno-kompensacyjnej, ukończyłam także studia podyplomowe z zakresu edukacji zdrowotnej i body fitnessu. Z zamiłowania jestem joginką. Uzyskałam też kwalifikacje instruktorki Hatha Jogi. Z potrzeby serca i miłości jestem matką, z wolnej woli partnerką. Zdrowy styl życia jest moim sposobem na życie. Joga zaś zmieniła wiele w moim życiu. Praktykuję już kilka lat. Od 2011 roku prowadzę zajęcia jogi dla grup i indywidualne. Wśród wielu moich zainteresowań jest też kuchnia i związane z nią gotowanie, podróże i związane z nimi smakowanie, nie tylko jedzenia. Na co dzień próbuję, z różnym skutkiem,pogodzić rolę mamy, żony i aktywnej zawodowo kobiety.




figure1

"kto ci powiedział, że wolno ci się przyzwyczajać? kto ci powiedział, że cokolwiek jest na zawsze? czy nikt ci nie powiedział, że nie będziesz nigdy w świecie czuł się jak
u siebie w domu"

Stanisław Barańczak

figure2

"Warto być uczciwym, ale nie zawsze się to opłaca. Opłaca się być nieuczciwym, ale nie warto"

Władysław Bartoszewski

figure3

"Wasz czas jest ograniczony, więc nie marnujcie go,żyjąc cudzym życiem.
Nie wpadajcie w pułapkę dogmatów, żyjąc poglądami innych ludzi. Nie pozwólcie, żeby hałas cudzych opinii zagłuszył wasz własny wewnętrzny głos.
I najważniejsze - miejcie odwagę kierować się sercem i umysłem.

Steve Jobs


top