Warsztat Joga Akademicka z profesorem Szopą w GdańskuPo raz kolejny brałam udział w warsztatach jogi akademickiej w Gdańsku. Pobyt dwudniowy tam bardzo dużo mi daje. Praca intensywna na macie w postaci asan, czas na sesję relaksacyjną oraz wykład. W tym roku tematem przewodnim był pozytywny wpływ jogi na człowieka w sytuacjach stresujących, jakim była na pewno pandemia. Profesor bada nie tylko wpływ na nasze ciało, na to jak funkcjonują nasze mięśnie i narządy. Bada jak sesja jogi, pranajama, ćwiczenia koncentracji i wizualizacji pozytywnie wpływają na nasz umysł, na naszą psychikę.

Badania dowodzą, że joga wpływa pozytywnie na naszą postawę ciała, poprawiają się testy wysiłkowe, np. z funkcjonowaniem naszego układu krążenia i oddechowego. Wzmacnia się poczucie pozytywnego obrazu samego siebie, poczucie sprawczości, co za tym idzie, radzenie sobie w sytuacjach stresowych. Regularna praktyka jogi wpływa pozytywnie na nasz organizm jako całość - układ ruchowy, narządy oraz psychika i świadomość.
Międzynarodowy Konwent JogiKolejne szkolenie warsztat za mną. Wyjazd do Warszawy i spotkanie na macie z innymi uczestnikami bardzo dobrze wspominam. Przede wszystkim pojechałam tam aby spotkać się i nauczyć czegoś od Jaki Nett. To osoba zajmująca się na co dzień jogą i promująca bardzo swój autorski program ćwiczeń dna miednicy, zwany mętodą głebokiego odczuwania. To zestaw ćwiczeń, asan wzmacniających i rozciągających mięśnie głebokie odpowiedzialne min.za nietrzymanie moczu.
IndieMój pobyt w Indiach to coś na co długo czekałam. Bardzo chciałam zobaczyć kraj, w którym narodziła się joga. Nabrałam już trochę dystansu do tego wyjazdu, ale dalej nie mogę w kilku słowach powiedzieć jak było albo jakie są Indie. To kraj ogromnych kontrastów podobno. Choć dla mnie to miejsce, gdzie ogromna ilość ludzi żyje przede wszystkimw w ubóstwie. I bieda dla mnie dziś ma już inny wymiar. To kraj który pokaz mi co znaczy luksus posiadania domu, możliwości pracy i jedzenia o stałych porach. Tam jest to często przywilej.

Co ta wizyta dała mi w kontekście Jogi. Dalej to zadowolenie które jest kiedy praktykuję jogę. Tą radość, którą mam jak inni na moich zajęciach chcą się nią zajmować. Mają swój kawałek maty i ciężko pracują dla własnego zdrowia, lepszego samopoczucia i zmiany w patrzeniu na świat. Odkrywamy co dzień swoje ograniczenia, ale i co dzień pracujemy nad tym, co możemy zrobić i zmienić. W końcu akceptujemy to, co mamy, ale i to czego nam brak. Akceptacja to chyba to czego mogę nauczyć się od Hindusów. Ich zgoda na to, co jest. Nie narzekanie i szukanie winnych, ale poprstu akceptacja.
Warsztat w WiśleWłaśnie wróciłam z weekendu w Wiśle. Weekendu z jogą oczywiście, więc dziś coś o pracy mojej na macie. Co mi daje praca na macie - fantastyczną pracę z ciałem, nic wcześniej nie poruszyło moich mięśni tak dogłębnie, ale i tak subtelnie, jak praktyka jogi. Tak było i tym razem, choć grupa bardzo zróżnicowana, nie przeszkadzało mi to w moich "doznaniach" na macie. Bo taka jest joga, niby pracujesz w grupie, a jednak bardzo indywidualnie sama na swojej macie. Porównujesz się nie z kimś obok, tylko sama z sobą. Zagłbiasz się i wciąż pogłębiasz to, co jeszcze można zrobić ze swoim ciałem.

No i chwila oddechu. Jogiczny oddech jest jak szklanka wody w upalny dzień. Odżywczy, upragniony. W końcu kładziesz się swojej macie i skupiasz się tylko i wyłącznie na swoim oddechu. Miarowym, spokojnym, relaksującym. Rozluźnienie mięśni, napiętej twarzy, uspokojenie myśli i otwarcie się na to, co często nieosiągalne.

JOGA to fantastyczna praca i niezastąpiony relaks - medytacja w ruchu i w spokojnym oddechu.
CVZ zawodu jestem nauczycielką wychowania fizycznego ze spacjalizacją z gimnastyki korekcyjno-kompensacyjnej, ukończyłam także studia podyplomowe z zakresu edukacji zdrowotnej i body fitnessu. Z zamiłowania jestem joginką. Uzyskałam też kwalifikacje instruktorki Hatha Jogi. Z potrzeby serca i miłości jestem matką, z wolnej woli partnerką. Zdrowy styl życia jest moim sposobem na życie. Joga zaś zmieniła wiele w moim życiu. Praktykuję już kilka lat. Od 2011 roku prowadzę zajęcia jogi dla grup i indywidualne. Wśród wielu moich zainteresowań jest też kuchnia i związane z nią gotowanie, podróże i związane z nimi smakowanie, nie tylko jedzenia. Na co dzień próbuję, z różnym skutkiem,pogodzić rolę mamy, żony i aktywnej zawodowo kobiety.
figure1

"kto ci powiedział, że wolno ci się przyzwyczajać? kto ci powiedział, że cokolwiek jest na zawsze? czy nikt ci nie powiedział, że nie będziesz nigdy w świecie czuł się jak
u siebie w domu"

Stanisław Barańczak

figure2

"Warto być uczciwym, ale nie zawsze się to opłaca. Opłaca się być nieuczciwym, ale nie warto"

Władysław Bartoszewski

figure3

"Wasz czas jest ograniczony, więc nie marnujcie go,żyjąc cudzym życiem.
Nie wpadajcie w pułapkę dogmatów, żyjąc poglądami innych ludzi. Nie pozwólcie, żeby hałas cudzych opinii zagłuszył wasz własny wewnętrzny głos.
I najważniejsze - miejcie odwagę kierować się sercem i umysłem.

Steve Jobs


top